News Photo

Melamin panel nedir?

Melamin panel nedir?

Melamin kapı üretiminde kullanılan melamin organik bir bileşiktir. Plastik madde üretiminde kullanılan endüstriyel kimyasal maddedir. Formaldehitle birleştiğinde ısı ile sertleşir. Melamin %66 oranında azot barındırır. Erime noktası 345 °C’dir. Yoğunluğu 1,57 g/cm³ olup, su içinde çözünür. Bu malzeme MDF üzerine ısı ile uygulanarak melamin levhalar oluşturulur. Melamin kapı üretiminde bu levhalar kullanılır. Melamin kapı modelleri ve renkleri, kullanılan panellere göre çeşitlilik gösterir.


Melamin kapı üretim süreci nasıldır?

Melamin kapı üç ana üretim malzemesinden oluşmaktadır. Seren, melamin kapının çerçeve kısmıdır. 35×42 mm ebadında, finger joint sistemle birleştirilmiş masif ağaçtan oluşur. Melamin kapının iç dolgusunu, direnci yüksek kağıt petek oluşturmaktadır. Melamin kapı yüzeyi, 4 mm kalınlığında, istenilen melamin kapı deseninde veya renginde MDF panel üzerine yapıştırılmış melamin malzemedir. Kenar bandı öncesi ebatlama yapılır. Kilit ve kapı kolu yerleri açılır. Melamin kapı üretim aşamaları: Kapı serenleri kullanılarak çerçeve çakımı, petek dolgu yerleştirilmesi, kapı yüzeyinin preslenmesi, kapı ebatlama, kenar bandı yapıştırılması, kilit ve kapı kolu açılması, kapının toz ve artıklardan arındırılması, son aşama olarak kapının paketlenmesidir.


Melamin panelin teknik özellikleri nelerdir?

Melamin kapı kalınlığı 43 mm’dir (4 mm + 35 mm + 4 mm = 43 mm). Her biri 4 mm kalınlıkta iki adet MDF panel ve 35 mm kalınlıktaki serenden oluşur. Kenar serenleri %10 – %14 arasında rutubete dayanıklı ladin veya köknar ağacından elde edilir. Kilit ve menteşe bölgeleri takviyeli bu çatkıya, hava delikli Kraft kâğıttan mamul petek dolgu yerleştirilir. Melamin kapı yüzeyleri boya gerektirmez. Melamin kapılar modellerine göre renkli ve kendinden desenlidir. Melamin kapı kanadı 90×209 cm ebadında hazırlanır. Bununla birlikte, iç kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilir. Ayrıca melamin kapıları çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek de mümkündür. Melamin panel kapının avantajları nelerdir? Ahşap görünümlü melamin kapılar diğer kapı modellerine göre daha ekonomiktir. Ahşap desenleri sayesinde kapıya gerçek ahşap görünümü katar. Melamin kapılar kolay temizlenir, hijyeniktir ve dekoratiftir. Montajı kolay yapılır. Güneş ışınlarına ve çizilmelere, darbelere karşı dayanıklılığı diğer kapı çeşitlerine göre daha yüksektir. Uzun ömürlüdür. Melamin kapı modelleri iç mekânda her alanda kullanım için uygundur. Bu tür kapıların ses geçirmezlik ve aleve dayanıklılık özellikleri artırılmak istendiği takdirde, üretimde kullanılan bazı malzemeler farklılık gösterir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI