News Photo

Amerikan panel nedir?

Amerikan panel nedir?

Amerikan kapı üretiminde kullanılan kapı panelleri, ahşap liflerin yüksek ısı ve yoğunlukta özel tutkal ilave edilip preslenmesiyle elde edilen 3,2 mm kalınlığında HDF’dir (High Density Fiberboard – Yüksek Yoğunlukta Lif Levha).


Amerikan panel kapı üretim süreci nasıldır?

Amerikan panel kapı üç ana üretim malzemesinden oluşmaktadır. Seren, kapının dört tarafını çevreleyen, masif ağaçtan oluşan, 35×42 mm ebadında, boyuna ekli, finger joint sistemle ve tutkalla birleştirilmiş, kapının çerçevesini oluşturan kısımdır. Dolgu petek, kapının gövdesine destek amaçlı uygulanan Kraft kağıttan oluşan, direnci artıran, aynı zamanda kapının hafif olmasını sağlayan bir malzemedir. Amerikan kapı yüzeyi, 3,2 mm kalınlığında, istenilen kapı modelinde ve şeklinde desenli veya düz uygulanan HDF paneldir. Amerikan panel kapı boyası, astar ve model özelliğine göre tek veya çift kat uygulanan özel bir boyadır. Boya aşamasından önce kapı yüzeyi mutlaka zımparalanır, kapı kenar bandı uygulanmadan önce ebatlama yapılır. Amerikan panel kapı kilit yerleri ve Amerikan panel kapı kolu yerleri açılır. Özetle, Amerikan panel kapı üretimi; serenler kullanılarak çerçeve çakımı, petek dolgu yerleştirilmesi, seçilen Amerikan kapı modeline göre yüzeyinin preslenmesi, kapı ebatlama, kenar bandı yapıştırılması, kilit ve kapı kolu açılması, zımparalama, astarlama ve boyama aşamalarından geçmektedir.


Amerikan panelin teknik özellikleri nelerdir?

3,2 mm kalınlığında HDF levhadan oluşan Amerikan panel, kapı kanadı olarak geçirdiği işlemlerin ardından 42 mm kalınlığa ulaşır. Kapı kanadı, kenar serenleri %10 – %14 arasında rutubete dayanıklı ladin veya köknar ağacından elde edilmektedir. Kilit ve menteşe bölgeleri takviyeli bu çatkıya hava delikli kraft kâğıttan mamul petek dolgu yerleştirilmektedir. Amerikan panel kapıların yüzeyleri boyasız, yani ham olarak üretildiğinden mutlaka astar ve boya gerektirmektedir. Bunun için üretilmiş özel boyalar bulunmaktadır. Amerikan panel kapının ölçüleri, tek panel olarak maksimum 87×215 cm, bitmiş kapı kanadı olarak ise 81×199 cm’dir. İç kapılar, oda ve WC kapısı olarak istenilen ölçülerde üretilebilmektedir. Ayrıca Amerikan kapıları çift kanat olarak istenilen genişlikte üretmek mümkündür.


Amerikan panel kapının avantajları nelerdir?

Amerikan panel kapı, fiyatları ve model seçeneklerindeki çeşitlilik bakımından tercih sebebidir. Ekonomiktir, hijyeniktir, kolay temizlenir, bakteri ve mikrop barındırmaz, istenilen renge boyanabilir. Ayrıca, Amerikan panel kapılar hafiftir ve montajı da kolaydır. Amerikan panel kapılar, iç mekanlarda kullanım için çok uygundur.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI