News Photo

Eski Oda Kapıları Nasıl Boyanır?

Normal, sıkma kapılarda 1m² kapı alanı 10-12 kg gelir. Kaplama ve çatkısı ile birlikte ve normal kapanabilmesi halinde 20 dB lik bir ses yalıtımı sağlar.

Derzlerin iyi kapanmaması halinde ses yalıtımı 15 dB’ye kadar düşer.
Derzlerin özel profilli elastik bantlarla takviye edilmesi halinde ise 20-28 dB’lik bir yalıtım elde etmek olasılığı vardır.

Eski Camlı Kapı Yenileme

Eski camlı kapılarınızın yenilemeye ihtiyacı varsa, kara kara düşünmeyin çünkü çok basit bir yolu var; Biraz eski gazeteye, boya maskeleme bandına ve bir kutu sprey boyaya ihtiyacınız var. Basit birkaç malzeme kullanarak, eski cam kapınızı yenileyebilirsiniz.

Eski Oda Kapıları Nasıl Boyanır?

Öncelikle temizlik ve hazırlık için biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Sonuç harika olacak hemen başlayalım.

1. Kapıyı yerinden sökün

Kapıyı menteşelerinden çıkarın ve üstü kapalı, iyi havalandırılan bir çalışma alanına yerleştirin. Menteşeleri, kilitleri ,kapı kollarını kapıdan sökün ve güvenli bir yere koyun.

2. Kapıyı Temizleyin

Kapıyı bulaşık deterjanı ilave edilmiş suyla temizleyin. Temizleme işlemi sırasında kapının her iki yüzününde detaylı bir şekilde temizlendiğinden emin olun.Kapınızı temiz suyla durulayın ve kurumasını bekleyin. Kapı yüzeyinde düzeltmeniz gereken pürüzler varsa hafifçe zımparalayıp, tozunu alın.

3. Pürüzlerden Arındırın

Kapı yüzeyindeki derin zedelenmeleri veya oyukları ahşap macunuyla doldurun. Macun kuruduğunda yüzeyi düzeltmek için zımparalayın.

4. Boyanmaması Gereken Yerleri Kapatın

Kapının cam olan kısımları için gazete kağıdı ve boya bandını kullanacağız. Camın içine oturacak ve kenarlarında bant için 1cm’lik hat oluşturacak şekilde gazete kağıtlarını kesin. Gazete parçalarını her bir cam kareye yerleştirin ve kenarlarını düzgün bir şekilde bantlayın.Bant, camı korumak ve net bir çizgi sağlamak için çok işinize yarayacak. Boyanın bulaşmasını istemediğiniz diğer alanlar içinde bant ve gazete kullanın.

5. Boya Miktarını Hesaplayın

Boyanacak alana göre ne kadar boyaya ihtiyacınız var hesaplayın. Üreticinin talimatlarına göre bir kat astar uygulayın.Kapınızın her iki yüzünün ve kenarlarının bir kat astarla tamamen kaplandığından emin olun. Şimdi astarın kurumasını bekleyebilirsiniz.

6. Sprey Boya Uygulama

Kapının her iki tarafına iki ila üç kat sprey boya uygulayın ve bir sonraki katı uygulamadan önce her katın kurumasını bekleyin. Kapının her iki tarafını ve dört kenarını da boyayın. Boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduğundan emin olduğunuz kapınızın üzerindeki bant ve gazeteleri dikkatlice çıkartabilirsiniz.

7. Boya Bant Kalıntılarından Temizleyin

Camlarınızda boya ya da bant kalıntısı varsa size basit bir önerimiz var. Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu bir tencereye koyun ve kaynatın. Bu kaynamış karışımı soğumaya bırakın. Soğuyan karışıma batıracağınız, bir sünger, bez ya da fırça ile kalıntıları kapınızdan temizleyebilirsiniz.

8. Yerine Monte Edin

Artık söktüğünüz menteşe, kapı kolu gibi donanımları tekrar kapınıza monte edebilirsiniz.Eski camlı kapı yenileme işlemi tamam ve yeni kapınız hazır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI