News Photo

Sprey Boya ile Kapılar Nasıl Boyanır ?

Kapıların Rengi Nasıl Değiştirilir ?

Merhaba arkadaşlar bu sayfamızda olduğunuza göre kapılarınızla ilgili bir sıkıntı var. Muhtemelen kapı renklerini değiştirmek yada kapıları boyamak gibi bir niyetiniz var ve bunu kendiniz yapmaya karar verdiniz. Tahminimiz doğru ise sizde doğru yerdesiniz, zira bu sayfamızda Panel kapı Boyama teknikleri ve Lake kapı evde nasıl Boyanır ? gibi konular başta olmak üzere, Yağlıboya Kapı nasıl Boyanır ve Vernikli kapı Boyama gibi konuların yanında basit bir yöntem olan sprey boya ile kapı boyama olayını da açıklığa kavuşturacağız. Aynı yollardan geçmiş biri olarak sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Eeee nede olsa damdan düşenin halinden damdan düşen anlar değil mi 

Kahverengi Kapı Beyaza Nasıl Boyanır ?

Daha önce ki sayfalarımızda “Kapıların Rengini Değiştirmek” başlıklı makalemde sizlere olayın özünü anlatmıştım. Bilmeyenler için yine bir özet geçeyim. Efendim evimin genel dekorasyonu kapsamında eski beyaz standart kapıları amerikan panel kapılar ile değiştirmeye karar vermiş, bu bağlamda Koçtaş’tan tüm odalar için Amerikan kapı almıştım. Yalnız alırken bir çılgınlık yapıp, yıllardır kullandığımız eski beyaz kapılar da artık beni iyice sıktığı için kapı rengi seçimi mi Amerikan kapı renkleri arasından çok koyu bir tona sahip olan Vange renginden yana kullanmıştım. Fakat yaptığım bu çılgınlık bana oldukça pahalıya patladı arkadaşlar, zira kapıların montajı yapıldıktan sonra bu rengin zaten 2 cephe olan evimi nasıl daha karanlık bir hale getirdiğine şaşarsınız. Sadece kapıların bir evi bu kadar karanlık göstermesi inanılmaz bir şey.

Oda Kapısı Boyama Yöntemleri

Açıkçası Venge rengini seçerken eve çok yakışacağını düşünmüş, ancak karanlıklaştırma olayını göz ardı etmiştim. Tabi henüz bir iki aylık kapıların rengini değiştirmeye karar verdik. Elimden biraz iş geldiğinden bunu ucuz yolla kendim yapmaya karar verdim ve başladım araştırmaya. Karşıma konu girişinde de sıraladığım bir çok yöntem çıktı. bu yöntemleri bahsi geçen o makalemde bir araya getirerek sizlerle paylaştım. Linke tıklayarak o konuyu da fikir sahibi olmak adına okumanızı tavsiye ederim. Peki ben ne mi yaptım, efendim bunlarla hiç uğraşamayacağım, daha doğrusu zamanım olmadığı için bir marangoz atölyesine neredeyse kapılara ödediğim paranın yarısından biraz fazla para ödeyerek beyaza boyattırdım. Akıl parası dedikleri bu olsa gerek. Siz siz olun iyice ölçüp biçmeden her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp hesaplamadan böyle ağır işlere girmeyin.

Sprey Boya ile Ahşap Boyama Teknikleri

Evet gelelim asıl konumuza, evinde kapılarının rengini kendini değiştirmek isteyenler için en basit yöntem sprey boya yöntemi. Bunun nedeni ise sprey boyanın pürüzsüz ve düz bir yüzey elde etmenin en kolay yolu olmasından kaynaklanıyor. Tabi bir de fırça yada rulo olayına nazaran daha basit kullanılması, sağa sola damlatma olayının olmaması en önemli avantajı bu boyaların. Peki bu basit boyalar ile kapıları nasıl boyarız bu kadar gevezeliğin ardından merakla beklenen soruyu cevaplamaya başlayalım dilerseniz…

Sprey Boya ile Kapılar Nasıl Boyanır ?

Her ne ile boya yaparsanız yapın boyama eylemine girmeden önce iyi bir hazırlık aşaması vardır. Burada hazırlık aşamamız kapılarımızın kanat kısımlarını söküp boya yapacağımız uygun bir alana aldıktan ve sonra kulp yada kilit gibi aksesuarları söktükten sonra iyice temizlemekle başlıyor. Öncelikle kapıları hafif sıvı sabun ve suyla temizleyip iyice kurumasını bekleyin. onlar kuruya dururken, bizde kapıların kasa kısımlarını maskeleme aşamasına geçebiliriz. Tabi kapı kasalarının da renginin de kanatlarla aynı olmasını istiyorsanız. Kasaların duvarlarla ve alt kısımda zeminle birleşim yerlerinden kağıt maskeleme bandı ile maskeleme yapmamız gerekiyor, sonuçta duvarlarımızı da sprey boya ile boyamak istemeyiz değil mi ?.. Kanatlarda ise eğer pencere yok ise maskelemeye de gerek yok. Fakat pencereli kapılarınız var ise alt resimde görüldüğü gibi camları da boyamamak adına maskeleme yapmak gerekiyor.

Zımpara Yapmadan Boya Olur mu ?

Temizlik ve maskeleme aşaması bittikten sonra işin en sevmediğim kısmı olan zımparalama aşamasına geçebiliriz. Kim sever ki zımpara yapmayı  Ancak boyanın yüzeye daha iyi yapışması ve pürüzsüz bir zemin için iyi bir zımparalama evresi şarttır. Burada kalın zamparadan ince zımparaya doğru gideceğiz. Önce sert bir zımpara kağıdı ile zımparaya başlayın ve daha sonra pürüzsüz bir satıh elde etmek için daha ince bir zımpara kağıdı ile devam edin. Zımparala işlemi bittikten sonra talaş kalmaması için temiz bir bez yardımı ile tekrar temizleyin. Kesinlikle su kullanmaktan kaçının çünkü tahtaya nüfus etmesi boya işleminde sorun yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca boyama yapacağınız alanı temizlemek için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Etraftaki herhangi bir toz, boya ıslakken mobilyalarınızın üzerine yapışabilir.

Sprey Boya Astar Aşaması

Astar boyama işlemi ilgili en çok merak edilen konu. Harici bir astar boyasına ihtiyaç var mı yok mu ?.. Bu elzem değil arkadaşlar, eğer kapı renklerinizin daha canlı görünmesini istiyorsanız sprey boya harici bir astar boya da alabilirsiniz. Ancak burada sprey boya ve astar boya uyumu son derece önemlidir. Sprey boyayı aldığınız yapı market görevlilere veya nalburunuza doğru astarı aldığınıza emin olmak için danışın.

Sprey Boya ile Astarlama

Evet bu sıkıcı işlem de bittikten sonra boya işine başlayabiliriz. Sprey boyayı ilk defa kullanacaksınız önce küçük bir antrenman yapmanızda fayda var. Sprey boyayı açmadan önce en az 1 dakika süre ile çalkalayın, bu çok önemli unutmayın ki genelde bu unutuluyor. Ardından bir karton üzerinde elinizi ve sprey boyayı nasıl kullanmanız gerektiğini test edin. Bu hamle aynı zamanda sprey boyanın ilk açılışında ki aşırı tazyikli fışkırtmayı karton üzerine yapacağı için kapılarınız da akma olayını da engelleyecektir. Test işlemi bittikten sonra eğer herhangi bir astar boya kullanmayı düşünmüyorsanız mevcut sprey boyanız ile kapıların üzerine bir kaç kat atarak da astarlama yapabilirsiniz. Bu işlemi 25- 30 cm mesafe uzaklıktan ince katlar halinde atarak yapabilirsiniz. Ancak her kat arasında, alttaki katın kuruması için en az yarım saat beklemeniz gerekiyor. Bu arada katları çapraz olarak tatbik edin. Yani önce enine sonra boyuna boyama yapın. Muhtemelen en fazla 2 yada 3 kat boyanın

Sprey Boya ile Kapı Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Sprey boya ile boya yapmak her ne kadar basit gibi görünse de dikkat edilmesi gereken, başta sağlığınızı ardından işin temizliğini koruyan bazı önemli kriterleri var arkadaşlar. Bunlardan ilki boyama işlemini kapalı alanlar yerine açık alanlarda yada havalandırması düzgün alanlarda yapmanız olacaktır. Kapı kanatlarınızı söküp taşıdığınız boya yeri böyle bir yer olmalıdır. Kapıların kasasını mecburen ev içerisinde boyuyorsunuz ve burası kapalı bir alan. Ancak yine de en azından pencereler açık bir şekilde ve uygun bir boya maskesi kullanarak boyama işlemi yapmak sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI