News Photo

KAPI NEDİR?

Bir mekâna ya da bir taşıta girip çıkarken geçilen, mafsallı (menteşe düzeneği), sürgülü ya da elektronik aksama sahip açılıp kapanabilir levha ya da bölme açıklığıdır.

Kapılar, yapıların içine girmeye veya yapı içindeki odalar arasında yer değiştirebilmeye olanak sağlayan,temelde tüm dünya kültürlerinde aynı biçimde kullanılan mimari ögelerdir.
Kapılardan, kullanıldıkları yerlerde güvenliği ya da gizliliği sağlamak amacıyla yararlanılır. Bu nedenle kapılarda basit kilit düzeneklerinden gelişmiş elektronik güvenlik sistemlerine kadar pek çok donanım kullanılır.
Mimaride kullanıldıkları yere ya da coğrafyaya göre değişik biçim,işlev ve adlar alabilirler. Birden fazla açılabilir bölüme sahip kapılarda, bu panellerin her biri kanat olarak adlandırılır.
Kapıyı oluşturan ya da kapıyla ilişkisi bulunan bölümlere farklı adlar verilebilir.

Daire kapıları, ofis kapıları ve ya salon oda kapıları hep alanlarına göre tasarımları değişmektedir. Kapının tarihçesi hem eski hemde insanlık tarihi ile aynı yaştadır. Kapı bizler için olmazsa olmazlardandır. İç kapılar genel olarak ahşaptır. Çünkü ahşap estetik, kolay şekil
alabilen ve sağlıklı olduğunda tercih sebebidir. Hiç bir evin iç alanlarında ahşap dışında kapı bulamazsınız. Ahşap olan kapılar iç mekanlarda vazgeçilmezdir. Kısaca ahşap kapı ve kapılar sağlam dayanıklı olmalıdır. İlk aranan tercih budur.

Genel olarak bir kapıda bulunabilecek parçalar; kapı kolu, kapı tokmağı, kapı deliği, eşik,sundurma, lento ve pervazlardır.

Kapı 4000 yıl kadar önce Mısırılılar tarafından icad edilmiştir. Antik Yunan'da 3 metre yüksekliğinde taş kapılar kullanılmıştır. 11 yüzyıllarında Romalılar bronz kapılar kullanmışlardır.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI