News Photo

Mdf Nedir ?

Mdf nedir ? Karasız kalmayın diye mdf nedir ? ve nasıl üretilir sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

MDF, sert veya yumuşak ahşap kalıntılarını ayırıp ahşap life çevirdikden sonra, yüksek ısı ve basınç ile birlikte mum ve reçine tutkal ile oluşan levha şeklinde tasarlanmış ahşap bir üründür. Yani Medium Density Fiberboard kelimelerinin baş harflerini alarak oluşturulan bu ham madde , orta yoğunluktaki lif levha anlamına gelmektedir. Mdf’ in içeriğinin %90’ı odundan oluşmaktadır. Mdf aslında herkesin bildiği ve tercih edilmesi gerektiği zaman genelikle sunta ile karşılaştırılıp seçim yapılması beklenen bir ham maddedir . Mdf suntaya göre daha pahalı ve ağır olmasına karşın daha çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni mdf’in yapım aşamasında daha kuvvetli bir baskı işlemi uygulanmasıyla arada boşluklar kalmamasıdır.Maliyet olarak suntadan daha pahalı bir üründür. .

Mdf genelde yatak odası takımlarında,yemek odası takımlarında,mutfak ve banyo dolaplarında kullanılan bir malzemedir.Mdf kendi içinde 1,2 ve 3 üncü sınıf kalite diye kategorilere ayrılır.Piyasaya hakim olanı 1 sınıf kalite olan mdf dir.Ham ve mdflam olarak iki şekilde üretilir.mdflam da bir çok renk seçeneği hazır olarak bulundurulur.ham mdf ise boyasızdır,üreticiler kendi istekleri ile boyatırlar Mdf tavsiye edeceğimiz kullanışlı ve uzun ömürlü bir mobilya üretim malzemesidir.

Mdf şu şekilde elde edilir;

-Odunlar yoğun bir buharla liflerine ayrılır.

-Ayrılan liflere çeşitli sertleştiriciler ve yapıştırıcılar dökülür.

-İki kez preslenen mdf, ilk preslenmesinde kabataslak olarak şekillenir.

-İkinci presleme işleminden sonra ise son halini alır.

-İkinci aşama ise basınçlı sıcak preslemedir. Bu işlemin nedeni levhayı ısıtarak liflerin birbirine iyice yapışmasını sağlamak ve istenilen kalınlığa getirmektir. Sonrada soğuyan levhaları pürüzsüz bir hale getirmek için zımparalama işlemi yapılır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Mdf ahşabın kullanıldığı her sektörde kullanılabilir.Yatak odası takımıyemek odası takımı, koltuk takımı, oturma gruplarında oldukça kullandığımız bir üründür. Oldukça dayanıklı ve kaliteli bir mobilya ham maddesidir. Mdf levhalar reçine ve tutkal kullanılarak çeşitli dekor kağıtlarıyla kaplanır. Ve böylece hazırladığımız bu levhalar suya ve yanmaya dayanıklı bir hale gelmiş olur ve bu plakalara MDF-LAM denir. Mdflam özellikle mobilyalarda ve dekoratif ürünlerde çok kullanılmaktadır. Mutfak dolapları, dekoratif masa ve sehpalar olmak üzere bir çok üründe kullanımı mevcuttur. Sunta veya suntalam malzemelere göre daha iyi preslendiği için daha dayanıklıdır. Suntaya göre daha ağırdır ama dayanıklı olduğu için montaj işleminde size herhangi bir sıkıntı çıkarmaz.

Mdf, ısıya ve neme karşı dayanımı yüksek bir ham maddedir. Bu yüzden özellikle tercih edilmektedir.Tabla yüzeyi düz ve pürüzsüzdür. Bu sayede boyama için çok elverişlidir. Ayrıca kaplama yapmak için de yüzeyi uygundur. Bu yüzden mobilyalarınızı istediğiniz zaman boyayıp, kaplatabilirsiniz. Ayrıca çok kolay şekil alır. Yani estetik olarakta çok güzel görünürler. Yüzeyi kadar kenarları da düzgündür böylece istenilen dekoratif modeller oluşturulabilir. Özellikle doğal ahşap malzemeden daha ucuz ama aynı görünüme sahip mdf lam desenleri şu günlerde oldukça popülerdir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI