News Photo

Sunta Nedir ?

Sunta nedir ? Sizin için Sunta Nedir ? sorunusun cevabını araştırdık.

Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan suntalar çeşitli ebat ve ölçülerde üretilebilen rendeleme işlemleri neticesine ortaya çıkan ağaç malzemeleri ve tahta parçalarının özel bir yapıya sahip olan bir yapıştırıcı ile yüksek teknolojideki pres makineleriyle preslenmesi neticesinde ortaya çıkan plakaları ifade etmektedir.Ahşap kereste ürünlerine bir seçenek olarak üretilen bu ürünler; ekonomik niteliğe sahip olmalarının yanında kesim ve montaj noktasında çok daha kolay özellik göstermektedir. Bu ürünler zamana bağlı olarak kolay olarak şekil değiştirmeyen bir özelliğe sahip olmaktadır. Suntalar pürüzsüz bir yapı elde edilemeyen ürünler olsa da düz bir yüzeysel yapının hakim olması nedeni ile çok farklı uygulama alanına sahip olabilmektedir.

Yonga levha adı ile de anlatılan suntalar çok yönlü olmalarının yanında ucuz fiyata sahip olmasın nedeni ile inşaat sektörü başta olmak üzere mobilya sektöründe popüler niteliğe sahip olmaktadır. Söz konusu sektörlerde kullanılmasının nedeni ise kontrplak gibi ürünlerin yerine kullanılmasının nedenleri arasında uygun maliyete sahip olmasından kaynaklanmaktadır.Kolay taşınabilir özelliğe sahip olan suntalar aynı zamanda rahat taşınabilir özelliğe sahip olmaktadır. Sunta levhalar üretiminde talaş ve tahta parçalar kullanılması nedeni ile çevre dostu özelliğe sahip olmaktadır.

Suntalar diğer lif levhalara oranla daha az oranda yoğunluğa sahip olmaktadır. Söz konusu durum nakliye sürecinde kolaylık sağlamasına karşın hasar görme riski söz konusu olabilmektedir.

Sunta mobilyalar insanların sıklıkla kullanılmakta ve çok çeşitli şekillere sokulabilmektedir.Mobilya Piyasasının genel olarak tercihi sunta ürünlerdir. Ofis mobilyaları başta olmak üzere ev mobilyalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yatak odası takımıyemek odası takımıkoltuk takımı ve oturma grubu gibi ürünlerin yapımında tercih edilmektedir.

Sunta yatak odası takımı yapılırken her renkte yapılabilse de genellikle beyaz ve ceviz tonlarının hakim olduğu renkler kullanılmaktadır. Suntadan yapılan bir diğer ürün ise yemek odası takımı olmaktadır. Yemek odası takımı yapılırken çok çeşitli ürün ve model kullanılsa da genellikle salonlarda kullanılan salon takımları ile uyumlu olacak şekilde üretilmektedir. Bunun yanı sıra takım olsalar da ayrı ayrı olarak kullanılacak şekilde olmaktadır. Kimi zaman da ayrı ayrı olarak tasarlansalar da koltuk takımları ile takım olacak şekilde kullanılabilmektedirler. Suntadan yapılan ürünlerden bir diğeri ise koltuk takımlarında olduğu gibi oturma gruplarında da kullanılmaktadır. Kolay şekillendirilebilen, dayanıklı özelliğe sahip olan suntalar taşıma ve nakliye gibi konularda kolaylık sağlaması nedeni ile tercih edilen suntalar,mobilyalarda vazgeçilmez bir özelliğe sahiptir..

Çok çeşitli özelliğe sahip olan suntalar,ev ve ofis mobilyaları başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda kendisini göstermekte ve kullanılmaktadır. Bu sanayide kendisini sıklıkla gösteren suntalar çeşitli boy ve kalınlık ölçüleri başta olmak üzere çeşitli standartlar çerçevesinde üretilmektedir. Suntalar su ve yanma durumlarına dayanıklı olmamaktadır. Suntaların maliyeti benzer diğer ürünlere nazaran daha düşük maliyete sahip olmaktadır. Bu ürünlerin maliyetini etkileyen temel faktörler uygulanacak olan işlem ve sonrasında kazanacakları özellikler doğrultusunda şekillenmektedir. Suntalar aynı zamanda doğal ahşap ve benzeri ürünlere nazaran daha düşük yoğunluğa sahip olması nedeni ile hafif olmaktadırlar. Kolay kullanılabilir olmaları da mobilya sektörü başta olmak üzere işlem yapma kolaylığı sağlamaktadır.Özellikle sunta kaplama yöntemi uygulanarak suntaların daha dayanıklı hale getirilmesi sağlanmaktadır. Suntam ise su geçirmeyen ya da yanmaz kağıt gibi ürünlerle kaplanmasını ifade etmektedir.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

YİĞİT KAPI